Jak niedoczynność tarczycy i Hashimoto wpływają na cykl menstruacyjny?

W tym wpisie chcę zwrócić Twoja uwagę na to, jak choroby o podłożu immunologicznym mogą wpływać na owulację oraz długość i intensywność cyklu menstruacyjnego.

Niedoczynność tarczycy i Hashimoto – różnice i podstawowe objawy

Tarczyca to niewielki organ wydzielania wewnętrznego, który pełni bardzo ważną funkcję w ludzkim organizmie. Zarówno niedoczynność tarczycy, jak i Hashimoto zaburzają prawidłowy cykl menstruacyjny, nierzadko prowadząc do problemów z płodnością. Na początku chcę Ci trochę opowiedzieć o tych dolegliwościach oraz o objawach, które im towarzyszą.

  • O niedoczynności tarczycy mówimy wtedy, gdy gruczoł produkuje niewystarczającą ilość hormonów.
  • Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Co ważne, Hashimoto często prowadzi do rozwinięcia się niedoczynności tarczycy.

Problemy z tarczycą mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi, środowiskowymi lub złą dietą. Do czynników ryzyka zalicza się również usunięcie tarczycy, niedobór jodu oraz choroby przysadki i podwzgórza. Objawy, które powinny Cię zaniepokoić to przede wszystkim:

  • chroniczne zmęczenie i senność,
  • problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała,
  • ciągłe uczucie zimna,
  • kłopoty z koncentracją,
  • złe samopoczucie,
  • długie i obfite miesiączki.

Niedoczynność tarczycy występuje u 2-4% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Jednak to schorzenie równie często dotyka populacji kobiet starszych oraz może się także rozwinąć u kobiet po porodzie bądź poronieniu.

Jak problemy z tarczycą wpływają na cykl menstruacyjny?

Hashimoto i niedoczynność tarczycy mają ogromny wpływ na całościowe funkcjonowanie organizmu. W takim wypadku możesz doświadczyć nadmiernego przyrostu masy ciała, problemów skórnych, problemów z układem krążenia, jak również może dojść do zaburzenia gospodarki lipidowej. Dzisiaj chcę się skupić przede wszystkim na tym, jak niedoczynność tarczycy wpływa na cykl menstruacyjny.

Badania pokazują, że u kobiet ze zdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy zaburzenia miesiączkowania występują trzykrotnie częściej niż u zdrowych kobiet. Jednocześnie im bardziej zaburzona jest praca tarczycy, tym poważniejsze są dolegliwości zgłaszane przez pacjentki.

Zarówno Hashimoto, jak i niedoczynność tarczycy prowadzą do nieprawidłowego funkcjonowania jajników. W takim wypadku obserwuje się za niski poziom progesteronu, cykle bezowulacyjne, znaczne wydłużenie cykli menstruacyjnych lub całkowity brak okresu. Miesiączki mogą być rzadkie i mało obfite lub mogą się charakteryzować częstymi, przedłużającymi się krwawieniami o zdecydowanie zbyt dużej intensywności.

Hashimoto i niedoczynność tarczycy a nieregularny okres

Zdrowa kobieta powinna regularnie miesiączkować, a ewentualne odchylenia od normy nie powinny przekraczać więcej niż kilka dni. Na przykład, jeśli doświadczysz silnego stresu, okres może się przesunąć nawet o tydzień lub dwa.

Jeśli jednak taka sytuacja powtarza się każdego miesiąca bez wyraźnej przyczyny, to warto wykonać podstawowe badania. Nieregularna menstruacja to ważny sygnał, który może zwiastować poważne problemy zdrowotne.

Nie inaczej jest w przypadku Hashimoto i niedoczynności tarczycy. Te choroby mogą znacząco wydłużyć cykl menstruacyjny, ponieważ towarzyszące im zwiększone wydzielanie prolaktyny przyczynia się do zablokowania gonadotropin. W efekcie krwawienia są nieregularne, a okres notorycznie się spóźnia.

Niekiedy menstruacja może nawet całkiem zaniknąć na czas kilku miesięcy. Dlatego każde odchylenie od normy warto skonsultować z ginekologiem, który wykona podstawowe badanie, a w razie potrzeby zaleci Ci sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy.

Hashimoto i niedoczynność tarczycy a obfite krwawienia

Hashimoto i niedoczynność tarczycy mogą też wywoływać bardzo obfite i przedłużające się krwawienia. Duża utrata krwi wiąże się z dyskomfortem i jednocześnie jest też bardzo niebezpieczna. Ten stan może wynikać ze zmian w poziomach części czynników krzepnięcia o charakterze niedoboru czynnika VII, VIII i XI spowodowanych zaburzeniami pracy tarczycy.

Jeśli zaobserwujesz u siebie zbyt długie lub zdecydowanie zbyt obfite krwawienia, to powinnaś niezwłocznie umówić się na wizytę u specjalisty, aby wykonać podstawowe badanie ginekologiczne i badania krwi.

Hashimoto i niedoczynność tarczycy a owulacja

Hashimoto i niedoczynność tarczycy to choroby, które zaburzają czynność jajników. Dlatego kobiety cierpiące na te schorzenia często doświadczają cyklów bezowulacyjnych. Dodatkowo nieuregulowana niedoczynność tarczycy i obecność przeciwciał przeciwtarczycowych mogą znacząco utrudnić Ci zajść w ciąże i jej utrzymanie.

Leczenie niedoczynności tarczycy polega głównie na przyjmowaniu brakujących hormonów. Jednak w takim wypadku niemniej ważna jest odpowiednia dieta, która powinna obfitować w błonnik pokarmowy. Dzięki niej szybko poprawisz swoje zdrowie i samopoczucie.

Jeśli cierpisz na Hashimoto lub niedoczynność tarczycy, to zgłoś się do mnie, a chętnie przygotuje dla Ciebie profesjonalny i smaczny plan żywieniowy. Zbilansowana i bogata w mikroelementy dieta pomoże zniwelować nieprzyjemne objawy oraz sprawi, że szybko odzyskasz kontrolę nad swoim życiem. Zapraszam do kontaktu!

Bibliografia

You Might Also Like

Leave a Reply