Jak poprawić jakość komórki jajowej w 90 dni?
W przeszłości panowało powszechne przekonanie, że jedynym czynnikiem decydującym o zdrowiu jajników i komórek jajowych jest wiek. Na podstawie nowych badań wiemy już, że może to nie być prawdą.
Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na zdrowie jajników i komórek jajowych, w tym czynniki środowiskowe, hormony w diecie i stres, żeby wymienić tylko kilka.
Ponadto posiadanie zdrowej płodności opiera się na wielu dodatkowych aspektach, które należy wziąć pod uwagę, w tym:
- Prawidłowe krążenie
- Zdrowy cykl płodności
- Zrównoważone hormony
- Zdrowe komórki jajowe
Jak określić jakoś komórek jajowych?
Choć nie istnieje precyzyjna metoda oceny jakości jaj przed ich pobraniem, istnieją pewne wskaźniki hormonalne:
- FSH (hormon folikulotropowy): W przypadku, gdy jajniki nie reagują prawidłowo na standardowe sygnały FSH, jakość ich komórek jajowych może być wątpliwa. Podwyższony poziom FSH (mierzony w dniu 2-3 cyklu menstruacyjnego) może sugerować zmniejszoną rezerwę i gorszą jakość komórek jajowych u kobiety.
- AMH (hormon antymüllerowski): Kolejnym wskaźnikiem rezerwy jajnikowej jest poziom hormonu antymüllerowskiego (AMH), który maleje wraz z wiekiem. U kobiet z PCOS występuje wyższe AMH.
Warto jednak zauważyć, że nawet kobiety z ograniczoną rezerwą jajnikową mogą zajść w ciążę, jeśli posiadają nieliczne, ale wysokiej jakości komórki jajowe.
Sposoby, jak poprawić jakość komórek jajowych:
CoQ10
Przeciwutleniający koenzym Q10 lub CoQ10 pomaga poprawić jakość jaj. Jest składnikiem odżywczym dla elektrowni w komórkach, mitochondriów. Wraz z wiekiem spada poziom CoQ10 i liczba zdrowych mitochondriów. Suplementy CoQ10 pomagają ożywić komórki jajowe. Badanie przeprowadzone w Chinach, w którym wzięło udział 169 kobiet, wykazało, że od uczestniczek przyjmujących suplementację CoQ10 pobrano większą liczbę jaj. Osiągnęli także lepsze wskaźniki zapłodnienia, jakość zarodków i współczynnik pomyślnych ciąż.
Możesz stosować 200-300mg/ dzień
L-arginina
Suplementy L-argininy pomagają poprawić dopływ krwi do macicy i jajników. Stwarza także lepsze środowisko do produkcji i zapłodnienia jaj.
Glutation
Glutation to kolejny silny przeciwutleniacz, który zwalcza wolne rodniki. Prowadzi to do zmniejszenia stresu oksydacyjnego komórek jajowych i przyczynia się do poprawy zdrowia komórek jajowych i zarodków.
Mio-Inozytol
PCOS często powoduje problemy z płodnością. Suplementy inozytolu w połączeniu z kwasem foliowym poprawiają PCOS, zmniejszając poziom trójglicerydów we krwi i poprawiając czynność jajników. Kiedy działanie insuliny poprawia się, PCOS poprawia się i promuje owulację.
Odżywianie
Naukowcy z Wielkiej Brytanii zaobserwowali, że na jakość jaj wpływa spożycie zbyt dużej ilości rafinowanych węglowodanów. Przetworzone węglowodany szybko się rozkładają, co prowadzi do nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi. Dlatego najlepiej unikać nadmiernego spożycia chleba, makaronów, żywności bogatej w cukier i żywności przetworzonej.
Dlatego zdecydowanie zaleca się stosowanie zbilansowanej diety. Zrównoważona dieta to taka, która składa się z mniej niż 40 procent węglowodanów, co najmniej 20 procent białka i dużej ilości zielonych liści, owoców i jagód, które dostarczają przeciwutleniaczy, witamin i minerałów.
Unikaj kofeiny, alkoholu i palenia
Nikotyna jest toksyczna dla komórek organizmu, w tym także komórek jajowych. Spożywanie nadmiernych ilości kofeiny i alkoholu może również mieć wpływ na plan ciąży.
Ćwiczenia
Poprawa przepływu krwi bogatej w tlen do jajników pomaga w produkcji jaj lepszej jakości. Pomocne w tym przypadku są ćwiczenia i picie wystarczającej ilości wody. Otyłość wpływa na funkcjonowanie mitochondriów i zwiększa stres oksydacyjny. Dlatego utrzymanie prawidłowej masy ciała pomaga zwiększyć szanse na pomyślną ciążę.
Redukcja stresu
Stres może nie być bezpośrednio odpowiedzialny za niepłodność, ale może wpływać na jakość komórek jajowych. Długotrwały stres zwiększa produkcję hormonów, takich jak kortyzol i prolaktyna. Hormony te mogą wpływać na prawidłową owulację.
Zadbaj o prawidłowe BMI
Otyłość wiąże się ze zmniejszoną płodnością i obniżoną jakością jaj z powodu zmian w funkcjonowaniu mitochondriów i zwiększonego stresu oksydacyjnego. Nadwaga może również zaburzać równowagę hormonalną, zakłócając owulację. Aby zajść w ciążę, zaleca się wskaźnik masy ciała (BMI) w przedziale 18,5–24,9. Aby dać ci wyobrażenie, jak to wygląda, kobieta o wzroście 170 cm mieści się w normalnym BMI i waha się od 55kg do 70kg
Najlepsze pokarmy dla komórek jajowych
- Mleczko pszczele
- Korzeń maca
- Jajka
- Warzywa kapustne
- Owoce jagodowe
- Ciemne warzywa liściaste
- Podroby
- Łosoś
- Nasiona dyni
- Siemię lniane
- Kurkuma
- Imbir
Nawyki żywieniowe i styl życia, które szkodzą zdrowiu komórek jajowych
- Papierosy
- Alkohol
- Używki
- Brak snu
- Tłuszcze trans
- Cukier, słodycze
- Przetworzona żywność
- Przemysłowe mięso
- Napoje gazowane i słodzone
- Brak aktywności fizycznej
- Nadmierny stres